Güneş Sistemimizdeki Gezegenler

Güneş Sistemimizdeki Gezegenler

25 Ocak 2017

854 Okunma

Güneş sistemimizde en son olarak Plüton cüce bir yapısı ve bağımsız bir görüntü sergilediği için gezegenlikten çıkarılmıştır !

Güneş sistemimizdeki gezegenlerin özelliklerini tanıyalım.

Güneş : Tam bir milyar dünya büyüklüğündeki güneş gezegenimizin hayat kaynağı ve bütün sistemimizdeki bütün gezegenlerin ahenk içerisinde etrafında dönmelerini sağlayan çekim kuvvetine sahip bir dev alev topudur. Günün birinde patladığında ise bir kara delik oluşturabilecek kadar da kütleye ve büyüklüğe sahiptir.

Merkür : Çekim kuvveti cüce bir gezegen olmasına rağmen aşırı derecede büyüktür ve çok ağır bir gezegendir. Yüzeyi katıdır fakat güneşe yakınlığı nedeni ile oldukça sıcak bir gezegendir.

Venüs : Yüzeyi katı fakat karbondioksit gazından boğulmuş bir yüzeyi vardır ve bu sera etkisi oluşturmaktadır. Buda gezegenin ısısını merkürden bile daha yüksek hale getirmektedir. Ayrıca güneş sisteminin en parlak gezegenidir.

Mars : Yüzeyi katı olan ve dünyadan sonra gelen bu gezegende devasa kum fırtınaları yaşanmaktadır. Dünyanın hemen hemen aynı boyutunda olan bu gezegenin atmosferi olmadığı için güneş ışınlarını doğrudan almaktadır.

Jüpiter : Güneş Sistemind bulunan güneşten sonraki en büyük gezegendir. Katı bir yüzeyi yoktur ve tamamen gazlardan oluşmaktadır. Ayrıca çok ölümcül derecede radyasyon içeren bir gezegendir. Gezegenin yakınından geçtiğimizi düşünelim bu bile insanların ölmesi için yeterlidir.

Satürn : Tartışmasız güneş sisteminin en güzel görüntüsüne sahip gezegenidir. Gezegen tamamen gazlardan oluşmaktadır. Ayrıca gezegen oldukça hafif elementlerden oluşan gazlardan oluşmuştur. Buda gezegenin su üstüne koyulduğu taktirde yüzmesine neden olur. Ayrıca gezeni boydan boya kaplayan kusursuz ve eşsiz halka sistemi vardır.

Neptün : Gezegen güneş sistemine en uzak gezegendir ve aşırı derecede soğuk bir gezegendir. Güneş sisteminde yaşanan en çılgın soğukluk ve en çılgın fırtınalara sahne olmaktadır. Gezegenin mavi bir görüntüde olması gezegenin ne kadar soğuk olduğu anlamına gelmektedir.
  • Beğen
    3
  BENZER HABERLER
  Yorum Alanı 2 Yorum Yapılmış
Misafir
Captcha
Avatar
Ziyaretçi
03 Ekim 2017, Salı
Gerçekten etkileyici bir yazı
Avatar
Ziyaretçi
10 Kasım 2017, Cuma
En sevdiğim gezegen satürn o halkaları bir sanat eseri